Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose

Indijos ir Ramiojo vandenyno programa

Indijos ir Ramiojo vandenyno valstybių sąveikos su mūsų regionu tikslas – ne tik ekonominė diversifikacija, bet ir politinės įtakos stiprinimas. Šie ir kiti susiję klausimai ir yra Indijos ir Ramiojo vandenyno programos dėmesio centre. Kviečiame skaityti naujausias mūsų analitikų publikacijas arba susisiekti jeigu turite konkrečių klausimų.

Tyrimas Gru 29, 2023
Kinijos ir Lietuvos santykiai: Atsargus bendradarbiavimas ir jo poveikis Kinijos rizikų mažinimui Europos Sąjungoje

Praėjo dveji metai nuo Taivaniečių atstovybės Vilniuje atidarymo ir po jo kilusio Kinijos ir Lietuvos konflikto kulminacijos. Gana tvirta Lietuvos pozicija, priešinimasis autoritarinės šalies spaudimui ir kokybiškai naujas ekonominio valstybės valdymo modelis iš pirmo žvilgsnio gali būti laikomi sėkmės istorija, kurioje Lietuva pati beveik nenukentėjo, o kitiems padėjo suprasti, kad Kinija yra pasirengusi panaudoti visas turimas baudžiamąsias priemones.

Raigirdas Boruta Elzė Pinelytė
Apžvalga Gru 27, 2023
2024 m. Taivano prezidento rinkimai: Pasirinkimas tarp karo ir taikos?

2024 m. sausio 13 d. Taivane vyks prezidento ir parlamento rinkimai. Šį kartą politinis spektaklis itin dramatiškas, nes nuomonių apklausos rodo, kad lenktynės bus įtemptos. Kadangi nėra tvirtai pirmaujančio kandidato, pagrindinės politinės partijos laikosi savo ideologijų ir vizijų, siekdamos konsoliduoti pagrindines savo rinkėjų grupes. Prezidento rinkimams skiriamas ypatingas dėmesys, nes prezidentas daro didelę įtaką šalies užsienio politikai ir ypač santykiams tarp Taivano (Kinijos Respublikos - KR) ir Kinijos (Kinijos Liaudies Respublikos - KLR).

Raigirdas Boruta
Apžvalga Gru 18, 2023
Kinijos apžvalga 2023-10. Bideno ir Si susitikimas

San Fransiske vykusio Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo (APEC) forumo paraštėse su JAV prezidentu Joe Bidenu susitikęs Kinijos lyderis Si Dzinpingas pažymėjo, kad Kinija „neturi plano aplenkti Jungtines Valstijas ar perimti jų pozicijas“ ir kad „Žemės planeta pakankamai didelė ir joje turi pakakti vietos abiem šalims“. Šios Si Dzinpingo žinutės akivaizdžiai prieštarauja jo ankstesniam pareiškimui, esą „Rytai kyla, o Vakarai žlunga“. Tai rodo, kad diplomatijos srityje Pekinas pripažįsta poreikį mažinti įtampą su JAV švelninant poziciją ir demonstruojant mažiau konfrontacinį, pozityvesnį, taikytis linkusį toną.

Elzė Pinelytė Raigirdas Boruta
Apžvalga Lap 07, 2023
Kinijos apžvalga 2023-9. Juostos ir kelio iniciatyvos dešimtmetis

Rugsėjo 28 d. JAV valstybės departamento Pasaulinės veiklos centras išplatino specialiąją ataskaitą apie Kinijos veiklą siekiant performuoti pasaulinę informacinę aplinką. Ataskaitoje Kinija kaltinama dėl „apgaulingų ir prievartinių metodų“ naudojimo siekiant „daryti įtaką tarptautinei aplinkai“. Savo ruožtu Kinijos užsienio reikalų ministerija griežtai sukritikavo ataskaitą ir pavadino Jungtines Amerikos Valstijas „melo imperija“, pridėdama, kad „būtent JAV pavertė pasaulinę informacijos erdvę ginklu“.

Raigirdas Boruta Elzė Pinelytė
Apžvalga Spa 04, 2023
Kinijos apžvalga 2023-8. Panika dėl „Fukušimos monstrų“

Godzila realiame gyvenime, dvigalvės žuvys ir kiti neįprasti gyviai – štai ką dabar rastumėte Ramiajame vandenyne, jei pasiduotumėte Kinijos dezinformacijos kampanijai prieš Japonijos sprendimą išleisti išvalytas nuotekas iš sugriautos Fukušimos atominės elektrinės

Elzė Pinelytė Raigirdas Boruta
Apžvalga Rgs 04, 2023
Kinijos apžvalga 2023-7. Slėpti galvą smėlyje

Nacionalinis statistikos biuras pranešė stabdysiantis jaunimo nedarbo duomenų publikavimą, vyriausybei siekiant „gerinti“ ir „optimizuoti“ statistikos darbą. Tačiau Kinijos socialiniuose tinkluose šis pranešimas buvo išjuoktas: kai kurie „Weibo“ naudotojai apkaltino vyriausybę, kad ji „slepia galvą smėlyje“. Ir išties, pranešimas pasirodė šaliai esant kritinėje padėtyje: nedarbo lygis tarp 16–24 metų amžiaus jaunuolių miesto vietovėse pasiekė rekordinius 21,3 proc. Vis dėlto, užuot ėmusis pastangų spręsti drastiškai didėjančią jaunimo nedarbo problemą, vyriausybė pasirinko ją nuslėpti.

Raigirdas Boruta Elzė Pinelytė
Biuletenis Rgp 16, 2023
Kinijos vaidmuo atnaujinant Juodosios jūros grūdų iniciatyvą

Kol kas Kinija ir toliau tęsia savo modus operandi, demonstruodama pragmatišką požiūrį, kurį patvirtina specialaus pasiuntinio Eurazijos reikalams Li Hui pastarasis dalyvavimas Saudo Arabijoje vykusioje Ukrainos taikos konferencijoje. Kaip ir ankstesniuose susitikimuose, Kinija ir toliau laikėsi tvirtai įsikibusi į savo dvylikos punktų poziciją dėl Ukrainos krizės politinio sprendimo.

Elzė Pinelytė
Apžvalga Rgp 07, 2023
Kinija ir Pietryčių Azija 2023-2. Kinijos ir Rusijos santykiai karo Ukrainoje kontekste

Nuo pat Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios potencialus Kinijos vaidmuo visada buvo tarptautinės bendruomenės dėmesio centre. Nors Kinija, vadovaudamasi itin pragmatiškais interesais, ir toliau palaiko ir stiprina strateginę partnerystę su Rusija, tuo pačiu metu ji siekia, kad būtų laikoma neutralia šalimi ir nepablogėtų santykiai su Vakarais, t. y. ES ir JAV.

Raigirdas Boruta Elzė Pinelytė
Apžvalga Rgp 02, 2023
Kinijos apžvalga 2023-6. Čin Gango dingimas

Itin slaptoje Kinijos politinėje aplinkoje staigus aukšto rango pareigūno dingimas nėra neįprastas reiškinys, tačiau dažnai tai būna ženklas, kad kilo problemų, ypač nuo tada, kai Si pradėjo kovos su korupcija kampaniją. Daugeliu atvejų šie pareigūnai vėliau iškildavo į paviršių kartu su pranešimu apie baudžiamąjį tyrimą. Visgi pasitaiko atvejų, kai politikai (įskaitant patį Si) vėl atsiranda be jokio paaiškinimo.

Raigirdas Boruta Elzė Pinelytė
Biuletenis Lie 17, 2023
NATO viršūnių susitikimas Vilniuje Kinijos žiniasklaidos akimis

Vilniaus NATO viršūnių susitikimas sulaukė Kinijos dėmesio dėl kelių priežasčių: JAV sąjungininkės Indijos ir Ramiojo vandenyno regione siekia vis glaudesnio bendradarbiavimo su NATO, o aljansas vis aiškiau įvardija Kiniją kaip grėsmę pasaulio saugumui ir taisyklėmis grįstai tarptautinei tvarkai.

Raigirdas Boruta
Apžvalga Lie 06, 2023
Kinijos apžvalga 2023-5. JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas Pekine

Iš tiesų, JAV ir Kinijos santykiai nusmuko į žemiausią tašką dėl virš JAV teritorijos numušto, kaip įtariama, kinų šnipinėjimo oro baliono, padidėjusio Kinijos karinio aktyvumo aplink Taivaną ir Pietų Kinijos jūroje bei Pekino atsisakymo pasmerkti Rusiją dėl invazijos į Ukrainą.

Raigirdas Boruta Elzė Pinelytė
Apžvalga Bir 05, 2023
Kinijos apžvalga 2023-4. Didžiojo septyneto viršūnių susitikimas Hirošimoje

Pasak oficialaus kinų pareiškimo, Si Dzinpingas padėkojo Ukrainai už tvirtą pagalbą evakuojant Kinijos piliečius 2022 m. Kinijos lyderis taip pat pakartojo, kad politinį Kinijos ir Ukrainos santykių pagrindą sudaro abipusė pagarba suverenitetui ir teritoriniam vientisumui.

Raigirdas Boruta Elzė Pinelytė
Apžvalga Geg 11, 2023
Kinijos apžvalga 2023-3

Balandžio 5–7 d. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas kartu su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen viešėjo Kinijoje.

Raigirdas Boruta Elzė Pinelytė
Apžvalga Bal 27, 2023
Kinija ir Pietryčių Azija 2023-1: Kinijos šnipinėjimo veikla JAV

Artėjant prie pabaigos 2022 metams būta ženklų, kad atsargiais veiksmais bandoma sušildyti Kinijos ir JAV santykius. Visgi optimizmas netrukus išnyko: vadinamasis Kinijos šnipinėjimo oro baliono incidentas tapo dar vienu rimtu iššūkiu Kinijos ir JAV santykiams.

Raigirdas Boruta
Apžvalga Bal 26, 2023
Kinijos „Vilko-kario“ diplomatinis akibrokštas

Balandžio 21 d. interviu Prancūzijos televizijai metu, Kinijos ambasadorius šalyje Lu Shaye pareiškė, kad „Tarptautinėje teisėje buvusios Sovietų Sąjungos šalys neturi konkretaus statuso, nes nėra tarptautinio susitarimo, kuris įtvirtintų jų suverenios valstybės statusą.“ Po šio bei kitų panašių komentarų kilo didžiulė pasipiktinimo banga, tačiau oficiali Pekino reakcija pasirodė tik po kelių dienų.

Raigirdas Boruta
Apžvalga Bal 03, 2023
Kinijos apžvalga 2023-2

Kviečiame skaityti antrojo 2023 m. ketvirčio Kinijos apžvalgą. Joje aptariama esama Kinijos ekonominė ir saugumo situacija, analizuojamos šalies pastangos plėtoti savo kaip svarbiausios tarptautinės sistemos veikėjos įvazdį bei Pekino manevrus, susijusius su karu Ukrainoje.

Raigirdas Boruta Elzė Pinelytė
Apžvalga Vas 27, 2023
Kinijos apžvalga 2023-1

Tarptautinė bendruomenė atidžiai stebi Kinijos veiksmus ir santykių su Rusija dinamiką, tačiau ženklų dėl Pekino noro aiškiai atsiriboti nuo Rusijos karo prieš Ukrainą nėra.

Raigirdas Boruta
Apžvalga Gru 22, 2022
2022 m. IV ketv. Kinijos ir Pietryčių Azijos regiono ketvirtinė apžvalga

Svarbiausias įvykis Kinijos politikoje – 20-asis Kinijos komunistų partijos kongresas. Šis suvažiavimas, žymintis politinio ciklo pabaigą, didelių staigmenų nepateikė: partijos valdžioje galutinai įsitvirtino Si Dzinpingas, o naujasis Politinio biuro Nuolatinis komitetas sudarytas vien iš jo šalininkų.

Raigirdas Boruta
Apžvalga Bal 28, 2022
Kinija ir Pietryčių Azijos regionas 2022-01

Pekino pozicijos neapibrėžtumas dėl Rusijos ir Ukrainos karo ir pastangos pateikti save kaip neutralų stebėtoją tampa vis didesniu iššūkiu.

Raigirdas Boruta
Apžvalga Bir 15, 2022
Kinijos apžvalga. 2022-3

Prieš 10 metų, 2012 m. balandžio 26 d., Varšuvoje įvyko pirmasis Kinijos ir 16 VRE (Vidurio ir Rytų Europos) šalių viršūnių susitikimas, kuriame buvo inicijuotas Kinijos bendradarbiavimo su regionu formatas „16 + 1“.

Raigirdas Boruta
Apžvalga Geg 04, 2022
Kinijos apžvalga. 2022-2

2020 m. Si Dzinpingo (Xi Jinping) inicijuota griežta COVID valdymo politika tapo viena iš stebėtinų sėkmės istorijų pasaulyje: Kinija ne tik suvaldė Uhane kilusį protrūkį, bet ir sugebėjo pasiekti gerus metinius ekonominio augimo rezultatus.

Raigirdas Boruta
Apžvalga Kov 07, 2022
Kinijos apžvalga. 2022-1

Svarbiausias įvykis Kinijos politiniame gyvenime neabejotinai bus metų pabaigoje įvyksiantis 20-asis KKP kongresas.

Raigirdas Boruta
Susijusios publikacijos

Apie Kinijos programą

2019 metų pradžioje įkurta Rytų Europos studijų centro Kinijos tyrimų programa analizuoja politinius, ekonominius, sociokultūrinius procesus, sietinus su Kinija ir jos vykdoma užsienio politika. Publikacijomis ir renginiais siekiama gilinti supratimą apie Kinijos strateginius ir geopolitinius tikslus, jų poveikį Europai ir transatlantiniams santykiams, taip pat Lietuvos strateginiams tikslams. Tyrimų programą koordinuoja Rytų Europos studijų centro analitikai bei asocijuoti ekspertai.

Kinijos programos ekspertai

Raigirdas Boruta

Raigirdas Boruta – RESC Kinijos tyrimų programos asocijuotasis ekspertas, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto doktorantas bei Vyriausybės strateginės analizės centro politikos analitikas. Lankašyro centriniame universitete (Jungtinė Karalystė) įgijo Azijos ir Ramiojo vandenyno studijų bakalauro laipsnį (Kinijos studijų kryptis). 2020 m. Sičuano universitete (Kinija) baigė tarptautinių santykių magistro programą.

Konstantinas Andrijauskas

Azijos studijų ir tarptautinės politikos docentas Vilniaus universitete (Lietuva); buvęs vyresnysis vizituojantis mokslininkas Kinijos Fudan (Šanchajus, 2011) ir Zhejiang (Hangzhou, 2013) universitetuose, taip pat Kolumbijos universitete (Niujorkas, JAV, 2017, Fulbright Scholar programa); dviejų knygų apie šiuolaikinius Kinijos, Rusijos ir Indijos santykius (2016 m.) ir priešmodernistinių neeuropietiškų civilizacijų istorijos (2018 m. bendraautorystė) autorius.